четверг, 30 ноября 2017 г.

урок біології, 6 кл



Тема:  Пагін і його будова. Лабораторні дослідження:          будова пагона,будова бруньки.


Мета:  Ознайомити учнів із будовою пагона та бруньки, їх різноманітністю;

            визначити ознаки подібності та відмінності органів рослин;

            розвивати практичні уміння і навички, спостережливість ;

            удосконалювати вміння і навички роботи з підручником, об’єктами природи;  формувати предметну, комунікативну  компетентність; 

            виховувати естетично-ціннісне ставлення до природи.

Основні поняття: пагін, стебло, листок, брунька, конус наростання.

Обладнання:  презентація «Пагін і його будова », таблиці «Пагін, бруньки і їх   розвиток », «Групи рослин»,  «Різноманітність пагонів»; гербарні зразки пагонів, фрагменти гілок з бруньками, лупа.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування практичних умінь та навичок.

« А від коріння тихо, любо 

Зелені парості ростуть»

Тарас  Шевченко



Хід уроку

І. Організаційний етап

Вправа «Підніміть свій настрій за одну хвилину»

ІІ. Актуалізація опорних знань.

    1)  «Термінологічне лото».

     Учні виходять до дошки, вибирають листок і дають визначення терміну.

Випаровування води, фотосинтез, тканина, орган, вегетативні органи,    генеративні органи, корінь.

   2) Біологічний диктант

Запитання

1.     Тканина, яка відмежовує рослину від впливу зовнішнього середовища та захищає від ушкоджень.(Покривна)

2.    Тканина, яка утворює кісточку вишні. (Механічна)

3.  Корінь, який добре розвинений  у стрижневій кореневій системі. (Головний)

4.  Тканина, яка утворює зону росту кореня. (Твірна)

5.  Тканина, що забезпечує надходження води і мінеральних солей з грунту в   надземну частину рослини. (Провідна)

3)Вправа «Дешифрувальник»

         Визначте тему уроку. Виберіть зі слів-відповідей букви (1-1, 2-4, 3-1,4-3,5-7) і складіть слово. (Тема уроку – Пагін.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Відгадайте загадки:

1)     Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Квасоля)

2)     Дерево росте крислате, листям різьбленим багате.

Примостились під листочки в тюбетеєчках синочки. (Дуб)

3)      Сонечко в траві зійшло,

 Усміхнулось, розцвіло,

           Згодом стало біле-біле

           І за вітром полетіло.  (Кульбаба)

4)      На сонечко я схожий і сонце я люблю.

 До нього повертаю голівоньку свою.(Соняшник)



Бесіда

— Чим рослини, про які йдеться у загадках, відрізняються одна від одної?

(Дуб— це дерево, квасоля — трав’яниста рослина,що в'ється; кульбаба має вкорочене стебло,   соняшник — прямостояча трав’яниста рослина.)

Ці рослини мають різну будову надземних частин — пагонів, але останні мають схожу будову, а саме складаються зі стебла і листків. Тож сьогодні ми розглянемо будову пагона.

Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.



ІV. Засвоєння нових знань.

1.     Основні поняття: пагін, стебло, листок, брунька, конус наростання.

2.      Пагін – надземний орган рослини.

      1)  Відео «Будова пагона»

      2)  Пояснення вчителя  (за таблицею).

      3)  Складання схеми:

Пагін



Стебло                          Бруньки                          Листки

                    Осьовий орган                    Зачаток пагона                     Бічні органи



3.      Значення пагона в житті рослин.

Повідомлення учнів

Ø Фотосинтез.

Ø Транспортування речовин.

Ø Повітряне живлення.

Ø Винесення листків до світла.

Ø Розмноження рослин.



4. Різноманітність пагонів:

ü За зовнішнім виглядом: гладенькі, опушені, ребристі(валеріана), шипуваті(шипшина), тригранні(осока), чотиригранні(м’ята ), округлі(липа).

ü За напрямком росту: прямостоячі,повзучі, виткі, чіпкі.

ü За твердістю: трав'янисті, дерев’янисті.

 

   5.Відео «Найзагадковіші рослини»

   6.Особливості будови бруньок.

Самостійна робота

Завдання

Ознайомитися з будовою вегетативної  (варіант І) та генеративної (варіант ІІ) бруньок, з 'ясувати їх значення для рослини.

(Робота виконується за підручником.)

Будова бруньки

·        Покривні луски

·        Зачаткові листки (зачаткові квітки)

·        Конус наростання

·        Зачаткове стебло







Типи  бруньок

                        

                                                  За розміщенням          За будовою        

                                                     Верхівкова                Вегетативна 

                                                     Пазушна                    Генеративна

                                                    Додаткова                  Змішана

V.  Фізкультхвилинка (під музику)

VI. Рефлексія

Виконання лабораторних досліджень:-- будова пагона,

-- будова бруньки.

-Інструкція з безпеки під час виконання лабораторного дослідження.

-Робота в зошитах для лабораторних досліджень.

VIІ. Корекція і контроль знань.

1)письмова робота.

Прізвище____________________ ____  клас

            1.  Основний надземний орган, який складається зі стебла, листків і бруньок,              називається … (пагоном).

2.   Пагін поділяється на дві частини: … (стебло, листки).

3.   Осьова частина пагона … (стебло).

4.   Бічні частини пагона … (листки, бруньки).

5.   Ділянка стебла, від якої відходить листок, називається …(вузлом).

6.   Відстань між сусідніми вузлами – це … (міжвузля).

7.   Кут між стеблом і листком називається … (пазухою).

8.   Бруньки за будовою бувають … (вегетативними і генеративними).

2) Біологічна естафета.

Першому учневі ставить запитання вчитель. Якщо той відповів правильно, він запитує наступного учня.

-         Що таке пагін?

-         Яку будову має пагін?

-         Які основні частини пагона?

-         Які бувають бруньки?

-         Що таке вузол? Міжвузля? Пазуха листка?

3)Поетична хвилинка  (спокійна музика)

Буває  часом  сліпну  від  краси. 
Спинюсь,  не  тямлю,  що  воно  за  диво  – 
Оці  степи,  ці  гори,  ці  ліси, 
усе  так  гарно,  чисто,  незрадливо, 
Усе,  як  є  -  дорога,  явори, 
Усе  моє,  все  зветься  -  Україна. 
Така  краса  висока  i  нетлiнна, 
Що  хоч  спинись  i  з  Богом  говори.(Ліна Костенко)







VIІІ. Підсумок уроку.

          1. Своєю працею на уроці я … ( задоволений(на)/незадоволений(на))

2. Урок мені здався … (коротким/довгим)

3. Матеріал уроку мені був… (зрозумілий/не зрозумілий)

4. На уроці я працював(ла) … (активно/пасивно)

5. Мій настрій…(              )

         Виставлення оцінок.

ІХ. Домашнє завдання.

1.Опрацювати §25,26.

            2.Виконати завдання 1,2 с. 98;

            3*. Дослідницький практикум с.99




Комментариев нет:

Отправить комментарий